Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Práce s Border Kolií

Border kolie

Je to plemeno, které bylo speciálně vyšlechtěno pro práci u ovcí. V naší republice bohužel není chov ovcí natolik rozšířen, aby mohly všechny border collie uplatnit své přirozené vlohy. Toto plemeno pochází z pohraničí mezi Skotskem a Anglií (= "Border Countries")  je to úplně první vzniklé plemeno, i když oficiálně bylo uznáno až jako jedno z nejposlednějších. Vyšlechtili ho farmáři, kteří potřebovali především spolehlivého psa na pasení ovcí a na vzhledu jim tolik nezáleželo, proto jsou border collie tak různorodé ( - kohoutková výška psa se pohybuje okolo 53 centimetrů, feny o něco méně; zbarvení libovolné, jen nesmí převládat bílá). Předci se zjistí těžko, border collie vznikly křížením dobrých ovčáckých psů jak z evropské tak z asijské větve.

V roce 1906 se založila International Sheep Dog Society (ISDS), standard plemene byl anglickým Kennel klubem uznán roku 1976, FCI r. 1988. Ovšem narozdíl od ISDS, která má za cíl ještě více rozvinout výjimečné pracovní schopnosti border collií, se Kennel klub a FCI snaží předevšín o chov podle plemenného standardu.

Aby byly objeveny nejlepší border collie a ty potom využívány k chovu, začaly se od roku 1873 pořádat soutěže dovedností ovčáckých psů - Trials.

Na Cruftově výstavě byly borderky poprvé posuzovány roku 1982.

Práce která je baví je pro ně velmi důležitá, a proto je dobré, když každý den pracují. Když nemají dostatek aktivit, tak vám na dvoře dokáží pást i berušky. Když jste s nimi na procházce, většinou aportují vše co unesou a najdou.

  

                                           

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek