Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Chov koní

Chov koní

Fjordský kůň

Ze všech moderních plemen koní se fjordský kůň nejvíce podobá divokému koni Převalského nebo koním z doby ledové. Uchoval si mnoho z houževnaté síly divokých předků i jejich plavé zbarvení s tmavým úhořím pruhem na hřbetě a mnohdy také zebrování na nohách. Býval to "kůň vikingů". Toto plemeno je pravděpodobně předchůdcem většiny evropských chladnokrevných koní. Jsou to koně silní, otužilý, nenároční a tvrdí. Mají mírnou povahu, ale bývají i tvrdohlaví. Vynikají jistým krokem, snadno a neúnavně překonávají velké vzdálenosti. Je nejšťastnější, když je chován ve svém přirozeném prostředí, na volné pastvě. Koně mívají pevné zdraví a žijí dlouho.

Hlava je malá, zcela typická pro poníky. Krk je silný a svalnatý, obzvláště vyniká při zastřihnutí hřívy. Hříva je vzpřímená, hrubá a stejně jako ocas má stříbřitou barvu s černými pruhy, ostatně i proto se hříva zastřihuje - aby pruhy vynikly. Tmavé žíně uprostřed by měly přečnívat nad světlými, tmavé se tedy zastřihují do výšky 10ti cm a světlé by měly být kratší. Nohy jsou kratší a silné - můžeme spatřit i tmavé zebrování s rousy. Kopyta jsou velmi tvrdá, což je památka na těžký terén skandinávského pobřeží. Srst je zbarvena různými odstíny plavé po výrazně žlutou a od čela po ocas se táhne černý úhoří pruh. Je v podstatě jediným domestikovaným plemenem, které si uchovalo původní divoké zbarvení. Nejrozšířenějším zbarvením je hnědý plavák. Srst je velmi hustá, přizpůsobena tvrdým norským zimám. Kohoutková výško dospělých koní bývá 130 - 147 cm, ale předkové bývali nižší.

 

    

 

Hucul

Hucul se dožívá vysokého věku. Přitom je skromný, velmi odolný a také přizpůsobivý i drsným horským podmínkám. Nevadí mu ani nízké zimní teploty. I přes svou menší velikost je velmi silný. Naši předci chovali dříve huculy po celý rok na pastvinách a přikrmovali je jen zřídka. Přesto, že jde o tvrdého, pracovitého, učenlivého a vytrvalého koně, vyniká vyrovnanou psychikou a klidným temperamentem. Stejně jako řada jiných koní jsou huculové citliví na nedostatek čerstvého vzduchu ve stáji.

Plemenné znaky:

  • Hucul patří mezi pozdní plemena, dospívá v 5 - 6 letech
  • Plně výkonný zůstává až do 25 let, často se dožívá 30 let a více
  • Kouhoutková výška se pohybuje u klisen 134 - 142 cm a u hřebců 136 - 144 cm

 

          

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek